Jdi na obsah Jdi na menu
 


Odbojová organizace Kolo na Střele

21. 2. 2013

 

- během Druhé světové války bylo mezi zdejšími mlynáři zorganizované tajné hnutí známé pod názvem Kolo na Střele, mezi nejznámější činy patří pomoc při záchraně vězňů z transportů smrti z 22.dubna 1945 kdy přijely do Žihle dva vlaky vězňů z Buchenvaldu a Halle. Přes 6000 jich odlejo 1.května směrem Terezín. Místní mlynáři včetně ostatního českého obyvatelstva z Mladotic a Kralovic se tehdy projevovalo vzácnými činy hrdinství, vlastenectví a lidského milosrdenství a mnohým vězňům bez ohledu jajich národnostní příslušnosti zachránilo poskytování pomoci jejich životy.

kolo_na_strele.jpg


další zajímavé info zde: http://www.nebreziny.cz/modules.php?name=News&file=print&sid=56

V Žihli je umístěn pietní památník 273 obětem těchto transportů.

Obrázek

Umístění: Vně ohradní zdi občanského hřbitova
Popis: Ohrazené prostranství,na zdi je zavěšena bronzová deska s textem: " Při evakuaci koncentračního tábora Osendorf u Halle a káznice Brieg v Polsku bylo transportováno 1880 vězňů těchto nacistických mučíren přes území bývalého protektorátu. Transporty smrti přibyly do Žihle 17. dubna 1945. Přes obětavou pomoc obyvatelstva širokého okolí podlehlo útrapám 273 k smrti vyhladovělých, zesláblých a nemocných vězňů. Národnosti ruské, české, slovenské, polské, jugoslávské, maďarské, francouzké, italské a belgické.
Oběti hrdinného boje proti německému fašismu byly uloženy k poslednímu odpočinku na tomto místě.
NEZAPOMENEME! "
zdroj: http://www.vets.estranky.cz/clanky/vpm-okres-plzen-sever/zihle.htmlPOZOR P.VOREL VE SVÉ KNIZE Žihle varuje OPRAVUJE TEXT KTERÝ JE NA PAMÁTNÍKU!! (uveden i výše) Více ke stažení zde: ZDE
zdroje:
Voda, mlýny a mlynáři na Kralovicku a Manětínsku, Jaroslav Sklenář 1997
Průvodce Rabštejnem Josef Vorel 1993
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

kolo na strele

(zdeno, 16. 8. 2015 20:16)

ten četník v strede fotky je moj prastary otec Jindrich Svoboda